Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

7 faktów na temat migreny okołookresowej

Migrena okołookresowa, znana również jako migrena menstruacyjna, to forma migreny związana z cyklem menstruacyjnym u kobiet. Stan ten może być szczególnie uciążliwy i wpływać na jakość życia podczas menstruacji.

  1. Występowanie i częstotliwość: Migrena okołookresowa dotyka około 50-60% kobiet cierpiących na migreny. Uważa się, że główne czynniki wywołujące to fluktuacje hormonalne, które zachodzą podczas cyklu menstruacyjnego.
  2. Okres występowania: Migrena okołookresowa zazwyczaj występuje od 2 dni przed rozpoczęciem okresu do 3 dni po jego zakończeniu. Objawy mogą być intensywniejsze w czasie pierwszych dni menstruacji.
  3. Objawy: Objawy migreny okołookresowej są podobne do typowej migreny. Należą do nich nasilający się ból głowy po jednej stronie głowy, nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk, a także zaburzenia widzenia.
  4. Hormonalne podłoże: Fluktuacje hormonalne, zwłaszcza spadki poziomu estrogenów, są uważane za kluczowy czynnik wywołujący migrenę okołookresową. Oczekuje się, że hormonalne zmiany wpływają na układ nerwowy i wywołują reakcje zapalne, które prowadzą do bólu migrenowego.
  5. Czynniki ryzyka: Czynniki ryzyka migreny okołookresowej obejmują historię migreny w rodzinie, wcześniejsze doświadczenie migreny w innych okolicznościach, palenie tytoniu, stres oraz niewłaściwy styl życia.
  6. Diagnoza i leczenie: Migrenę okołookresową diagnozuje się na podstawie obserwacji okresowego występowania migreny w okolicach menstruacji. Leczenie może obejmować stosowanie leków przeciwbólowych, leków hormonalnych (np. doustnych środków antykoncepcyjnych) w celu stabilizacji poziomu hormonów, a także zastosowanie metod niefarmakologicznych, takich jak unikanie wyzwalających czynników, akupunktura czy terapia behawioralna.
  7. Zmiany stylu życia: Zapobieganie migrenie okołookresowej może obejmować modyfikację stylu życia. Regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, regularny sen i unikanie stresu, mogą pomóc w łagodzeniu objawów migreny.