Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

7 popularnych mitów na temat kawy

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Towarzyszy nam każdego dnia i budzi nasze zmysły swoim aromatem i pobudzającymi właściwościami. Niestety, wokół kawy wciąż krąży wiele mitów. W tym artykule rozwiejemy siedem popularnych mitów na temat kawy i przedstawimy prawdę o tym ulubionym porannym napoju.

  1. Mit: Kawa powoduje odwodnienie. Prawda: Kawa nie powoduje odwodnienia. Choć jest ona diuretyczna i może zwiększać częstotliwość oddawania moczu, nie prowadzi to do odwodnienia, jeśli pijemy odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia. W rzeczywistości, woda zawarta w kawie może stanowić znaczący wkład w nasze codzienne nawodnienie.
  2. Mit: Kawa ma negatywny wpływ na zdrowie serca. Prawda: Badania sugerują, że umiarkowane spożycie kawy (około 3-4 filiżanek dziennie) nie jest związane z większym ryzykiem chorób serca. W rzeczywistości, kawa może nawet przynosić pewne korzyści, ponieważ zawiera przeciwutleniacze, które mogą wpływać korzystnie na układ sercowo-naczyniowy.
  3. Mit: Kawa prowadzi do uzależnienia. Prawda: Kawa zawiera kofeinę, substancję psychoaktywną, która może wywoływać pewne efekty uzależniające. Jednak większość ludzi może pić kawę umiarkowanie bez ryzyka uzależnienia. Regularne spożywanie kawy może powodować tolerancję, co oznacza, że będziemy potrzebować większej ilości kofeiny, aby uzyskać ten sam efekt pobudzenia. Jednak przerwanie spożywania kawy nie prowadzi do poważnych objawów odstawienia.
  4. Mit: Kawa zaburza prawidłowy sen. Prawda: Spożywanie kawy w umiarkowanych ilościach w ciągu dnia nie powinno znacząco zaburzać naszego snu. Jednak osoby wrażliwe na kofeinę mogą doświadczać trudności z zasypianiem, jeśli piją kawę wieczorem. Dlatego warto ograniczać spożycie kawy w godzinach popołudniowych i wieczornych, szczególnie jeśli mamy problemy ze snem.
  5. Mit: Kawa powoduje osteoporozę. Prawda: W przeszłości istniały obawy, że kawa może prowadzić do utraty wapnia i zwiększać ryzyko osteoporozy, ale to nieprawda.
  6. Mit: Kawa ma negatywny wpływ na trawienie. Prawda: Dla większości osób, umiarkowane spożycie kawy nie ma negatywnego wpływu na układ trawienny. Jednak osoby z nadwrażliwością żołądka lub zgagą mogą odczuwać pewne nieprzyjemne skutki po wypiciu kawy. W takim przypadku korzystne może być rozważenie zmniejszenia spożycia lub wybranie kawy o łagodniejszym smaku.
  7. Mit: Kawa jest pozbawiona wartości odżywczych. Prawda: Kawa nie jest bogata w składniki odżywcze, ale zawiera przeciwutleniacze, takie jak kwas chlorogenowy i polifenole, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie. Ponadto, kawa dostarcza pewnych składników, takich jak potas i magnez. Jednak warto pamiętać, że większość korzyści zdrowotnych związanych z kawą pochodzi przede wszystkim z jej przeciwutleniaczy, a nie z innych składników odżywczych.