Alliance for a Cavity-Free Future – krok w kierunku przyszłości wolnej od próchnicy

22 czerwca 2014

Alliance for a Cavity-Free Future (ACFF) jest ogólnoświatową organizacją pożytku publicznego zrzeszającą ekspertów promujących połączenie działań środowisk medycznych oraz inicjatyw z zakresu zdrowia publicznego, które mają na celu pomoc we wprowadzaniu niezbędnych zmian w praktykach stomatologicznych stosowanych na całym świecie.

Zmiany te są konieczne w procesie przeciwdziałania powstawaniu i progresji zmian próchniczych u pacjentów we wszystkich grupach wiekowych. To krok w kierunku przyszłości wolnej od próchnicy.

Według ekspertów zrzeszonych w Sojuszu, do osiągnięcia tego celu niezbędna jest globalna współpraca światowych liderów stomatologii mająca na celu uświadamianie pacjentom tego, jak ważne jest postrzeganie próchnicy jako ciągłej, postępującej choroby i w związku z tym stosowanie odpowiedniej profilaktyki i skutecznego leczenia tego wszechobecnego problemu zdrowotnego. Kampania globalna zainicjowana przez ACFF rozpoczęła się we wrześniu 2010 roku na dorocznym kongresie FDI Annual World Dental Congress 2010 w Brazylii, wspieranym lokalnymi wydarzeniami przez cały rok 2010.

W lipcu 2013 r. Sojusz na Rzecz Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF) zainaugurował działanie swojego Europejskiego Oddziału (European ACFF Chapter),  który zrzesza lekarzy i ekspertów zdrowia publicznego współpracujących w celu wdrożenia kluczowych zmian w praktykach stomatologicznych stosowanych w Europie.

25 czerwca 2015 r. swoją inaugurację miał Środkowo-Europejski Oddział  Sojuszu, który ma za zadanie koordynację międzynarodowych i lokalnych działań mających na celu poprawę stanu zdrowia jamy ustnej społeczeństw w tym regionie.

Więcej informacji na temat Sojuszu dostępnych jest na stronie internetowej: www.AllianceForACavityFreeFuture.org

Współpracownicy Sojuszu

Sojusz na Rzecz Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF) został utworzony we współpracy z ogólnoświatowym panelem ekspertów z dziedziny stomatologii i zdrowia publicznego. Jego zadaniem jest zainicjowanie międzynarodowej współpracy poprzez liczne partnerstwa z rzeszą interesariuszy: od specjalistów w dziedzinie stomatologii, poprzez lokalne społeczności i instytucje odpowiedzialne za wdrażanie polityki i oświaty zdrowotnej, aż po całe społeczeństwo. Sponsorem Sojuszu jest firma Colgate-Palmolive, która aktywnie przyczynia się do poprawy poziomu zdrowia w dziedzinie stomatologii poprzez partnerstwa ze środowiskami naukowym, organami rządowymi i samorządowymi  oraz instytucjami zdrowia publicznego.

Cele krótkoterminowe

W  Polsce

  • Propagowanie zasad profilaktyki fluorkowej dla dzieci i młodzieży w Polsce w ramach edukacji przed- i podyplomowej
  • Zaangażowanie w działania dotyczące profilaktyki choroby próchnicowej personelu medycznego niestomatologicznego – lekarzy pierwszego kontaktu, pediatrów, pielęgniarek, sprawującego opiekę ogólnomedyczną nad dziećmi poprzez edukację lekarzy pediatrów, pielęgniarek w ramach Programu szwajcarskiego (seria szkoleń)
  • Edukacja lekarzy pediatrów, przy współudziale oddziałów Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (wykłady dla lekarzy)
  • Udostępnienie wszystkim zainteresowanym materiałów edukacyjnych dotyczących profilaktyki próchnicy poprzez stronę www Polskiego Towarzystwa  Stomatologii Dziecięcej (Q2’15)
  • Realizacja, koordynacja i ewaluacja projektu „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców” („Dzieciństwo bez próchnicy”) współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

W ramach projektu, m.in.: 

  • Edukacja wychowawców przedszkolnych i szkolnych w zakresie współczesnego zapobiegania próchnicy oraz dzieci przedszkolnych i szkolnych (ulotki)
  • Powołanie wielospecjalistycznego zespołu ekspertów i opracowanie zasad prawidłowego żywienia dzieci jako niezbędnego elementu zapobiegania chorobie próchnicowej (Q2’15).

Cele długoterminowe

W Polsce

•    Nauczanie aktualnego podejścia do choroby próchnicowej (która powinna być rozumiana, jako proces dynamiczny będący kontinuum stadiów od odwracalnego – przedklinicznego do nieodwracalnego – ubytku tkanek będącego następstwem braku równowagi czynników patologicznych i ochronnych, których balans można osiągnąć przez odpowiednią i świadomą modulację, a zatem próchnicy należy zapobiegać przez całe życie osobnicze) w trakcie kształcenia przeddyplomowego (studenci stomatologii), podyplomowego (stomatolodzy w ramach kształcenia ustawicznego i specjalizacyjnego), lekarze pediatrzy i lekarze rodzinni oraz pielęgniarki (wykłady prezentujące problematykę).

Globalnie

  • Do roku 2015 90% uczelni i towarzystw stomatologicznych powinno postrzegać próchnicę jako ciągłą i postępującą chorobę i promować nowe podejście do problemu w celu poprawy procedur w zakresie profilaktyki i leczenia próchnicy.
  • Lokalni członkowie Sojuszu powinni stworzyć do roku 2020 zintegrowany, dostosowany do warunków lokalnych, wszechstronny system monitorowania, profilaktyki i leczenia próchnicy.
  • Dzieci urodzone w roku 2026 roku powinny pozostać wolne od próchnicy przez całe swoje życie.

Najnowsze artykuły

10 korzyści zdrowotnych kiszonych buraków

10 korzyści zdrowotnych kiszonych buraków

Późne ojcostwo - czy niesie za sobą jakieś zagrożenie?

Późne ojcostwo - czy niesie za sobą jakieś zagrożenie?

6 rzeczy, które negatywnie wpływają na męską płodność

6 rzeczy, które negatywnie wpływają na męską płodność

Naukowcy: Mała czarna z ekspresu, bez dodatków, jest najzdrowsza

Naukowcy: Mała czarna z ekspresu, bez dodatków, jest najzdrowsza

7 rzeczy, których nie wiedzieliście o czarnej herbacie

7 rzeczy, których nie wiedzieliście o czarnej herbacie

Wyjmowanie drzazgi. Proste kroki, które pomogą ci pozbyć się niechcianego gościa

Wyjmowanie drzazgi. Proste kroki, które pomogą ci pozbyć się niechcianego gościa

Podobne artykuły

Musimy poważnie zająć się próchnicą – niepokojące wyniki najnowszego raportu

Musimy poważnie zająć się próchnicą – niepokojące wyniki najnowszego raportu

Uczelnia ojca Rydzyka będzie kształcić lekarzy.

Uczelnia ojca Rydzyka będzie kształcić lekarzy. "Tragedia dla przyszłości polskiej służby zdrowia"

Biedronka wycofuje popularną herbatkę. Zawiera groźny składnik

Biedronka wycofuje popularną herbatkę. Zawiera groźny składnik

Nowe technologie w medycynie: Pieśń przyszłości czy teraźniejszość?

Nowe technologie w medycynie: Pieśń przyszłości czy teraźniejszość?

Wynagrodzenia lekarzy w Polsce i za granicą. Nierówność w Unii Europejskiej

Wynagrodzenia lekarzy w Polsce i za granicą. Nierówność w Unii Europejskiej

Usługi

Usługi