Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików. Przełamywanie wzorców i budowanie zdrowego życia

Dorosłe dzieci alkoholików (DDA) to osoby, które dorastały w rodzinach, w których problemem był alkoholizm. To trudne doświadczenie pozostawia ślady, wpływając na psychikę, zdrowie emocjonalne i relacje dorosłych. Jednak pomimo tych trudności, DDA może mieć siłę wewnętrzną i może zbudować zdrowe i satysfakcjonujące życie.

Dorosłe dzieci alkoholików często doświadczają negatywnych skutków złego wychowania. Mogą mieć problemy z niską samooceną, poczucie winy, trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu bliskich relacji, lęk, depresję czy mogą nadużywać różnych substancji. Wzorce, które wytworzyły się w rodzinie, często przenoszą się na dorosłe życie i wpływają na ich wybory, relacje i ogólne samopoczucie.

Jednak osoba z DDA ma również w sobie siłę i determinację do przełamywania tych negatywnych wzorców. Kluczem do tego procesu jest samoświadomość, rozwijanie zdrowych strategii radzenia sobie i szukanie wsparcia. Terapia indywidualna lub grupowa może być ważnym narzędziem w procesie uzdrowienia. DDA może odkryć swoje własne mocne strony, nauczyć się tworzyć zdrowe granice, rozwijać umiejętność budowania zdrowych relacji oraz pielęgnować swój emocjonalny i fizyczny dobrostan.

Ważne jest również budowanie wsparcia społecznego i znalezienie grupy ludzi, którzy rozumieją doświadczenia DDA. Spotkania grup wsparcia mogą dostarczyć bezpiecznej przestrzeni do dzielenia się historiami, wzajemnego zrozumienia i przyjęcia zdrowej perspektywy. Współpraca z terapeutą, który specjalizuje się w pracy z DDA, również może przynieść korzyści i pomóc w procesie zdrowienia.

Ważne jest, aby dorosłe dzieci alkoholików pamiętały, że nie są winne za sytuację, w której się znalazły. Przełamanie wzorców i budowanie zdrowego życia może być długotrwałym procesem, ale każdy krok w kierunku zdrowia i samoakceptacji jest ważny.