Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Dlaczego warto jeść agrest? Oto 6 korzyści zdrowotnych

Agrest to mały i kwaśny owoc o wielkiej wartości odżywczej. To prawdziwa skarbnica witamin, minerałów i innych składników odżywczych, które przynoszą liczne korzyści dla zdrowia. Oto sześć powodów, dla których warto jeść agrest.

  1. Wysoka zawartość witaminy C: Agrest jest jednym z najbardziej pożądanych źródeł witaminy C. Mała garść agrestu może pokryć nawet 50% dziennej zalecanej dawki tej ważnej witaminy. Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, pomaga w produkcji kolagenu, chroni przed działaniem wolnych rodników i wspomaga wchłanianie żelaza.
  2. Silne działanie antyoksydacyjne: Agrest zawiera znaczne ilości przeciwutleniaczy, takich jak flawonoidy, karotenoidy i witamina E. Działa to antyoksydacyjnie, co oznacza, że pomaga zwalczać szkodliwe działanie wolnych rodników w organizmie, które mogą prowadzić do stresu oksydacyjnego i różnych chorób przewlekłych.
  3. Wspomaganie trawienia: Kwaśny smak agrestu jest spowodowany obecnością kwasu jabłkowego, który stymuluje wydzielanie enzymów trawiennych. To z kolei przyczynia się do lepszej trawienia i wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. Regularne spożywanie agrestu może pomóc w zapobieganiu problemom żołądkowym, takim jak zgaga i niestrawność.
  4. Bogactwo błonnika: Agrest jest również dobrym źródłem błonnika, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Błonnik pomaga regulować pracę jelit, zapobiega zaparciom i utrzymuje uczucie sytości. Regularne spożywanie agrestu może przyczynić się do utrzymania prawidłowej wagi ciała i zdrowego układu trawiennego.
  5. Wspomaganie funkcji mózgu: Dzięki obecności antyoksydantów i innych składników odżywczych, agrest może mieć korzystny wpływ na funkcje mózgu. Przeciwutleniacze pomagają w ochronie komórek mózgowych przed uszkodzeniem oksydacyjnym, co może wpływać na poprawę koncentracji, pamięci i ogólnego stanu zdrowia mózgu.
  6. Wspomaganie zdrowia serca: Agrest jest również korzystny dla serca dzięki zawartości potasu i pektyny. Potas pomaga w regulacji ciśnienia krwi, a pektyna, rozpuszczalny błonnik, może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu). To z kolei wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.