Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

GIS wycofuje produkt Lubelli. Zawiera szkodliwy składnik

Płatki znanego producenta znikają z półek sklepowych. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował, że w określonych partiach płatków żytnich wykryto podwyższony poziom akryloamidu. Jest to związek chemiczny, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów. W związku z tym, GIS ostrzega, że spożywanie tych produktów może nieść ze sobą podwyższone ryzyko zdrowotne. O jaki produkt chodzi?

Piastowska5

Są to: Płatki żytnie, Lubella, 500 g

Data minimalnej trwałości / Numer partii: 25.11.2023 L211253LG
Data minimalnej trwałości / Numer partii: 26.11.2023 L211263LG
Producent: MW Food Sp. z o.o., ul. Chopina 10, 34-100 Wadowice

W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wysoki poziom akryloamidu w płatkach wymienionych w ostrzeżeniu. Na podstawie ocen ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego należy uznać, że produkty te mogą stanowić podwyższone ryzyko dla zdrowia konsumenta – poinformowano w komunikacie.

Co to jest akryloamid?

Akryloamid to organiczny związek chemiczny, który powstaje w procesie ogrzewania żywności bogatej w węglowodany, takie jak ziemniaki, pieczywo, płatki śniadaniowe czy kawa. Powstaje w wyniku reakcji między aminokwasami (np. asparaginą) a cukrami w wysokich temperaturach, takich jak smażenie, pieczenie, grillowanie czy prażenie.

Akryloamid został uznany za substancję potencjalnie szkodliwą dla zdrowia człowieka. W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że może wywoływać efekty toksyczne, w tym rakowe. U ludzi dowody na wpływ akryloamidu na ryzyko nowotworów są ograniczone i niejednoznaczne. Niemniej jednak, ze względu na potencjalne zagrożenie, agencje zdrowia, takie jak Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) lub Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), starają się kontrolować poziomy akryloamidu w żywności i podejmować działania w celu ograniczenia jego występowania. Zaleca się również odpowiednie przygotowanie żywności, aby zmniejszyć ryzyko powstawania tej substancji, takie jak gotowanie na niższych temperaturach i nie przegrzewanie potraw.