Historyczny przełom w medycynie. Pierwszy udany przeszczep całego oka w Nowym Jorku
13 listopada 2023
Nowy Jork był świadkiem historycznej chwili w dziedzinie medycyny, gdy zespół chirurgów z Uniwersytetu Nowojorskiego przeprowadził pierwszy udany przeszczep całego oka. Chociaż 46-letni pacjent, weteran wojskowy Aaron James, nie odzyskał wzroku po operacji, to wydarzenie to uznano za przełomowe i otwierające nowe perspektywy w dziedzinie transplantologii oczu.
Operacja, która miała miejsce sześć miesięcy temu w klinice NYU Langone Health, była częścią większej procedury – częściowego przeszczepu twarzy. James doznał poważnych obrażeń w wyniku wypadku z prądem wysokiego napięcia, co skutkowało uszkodzeniem lewej strony jego twarzy, obejmując nos, usta i lewe oko.
Trwająca 21 godzin operacja przeszczepu oka stanowiła nie tylko wyzwanie dla zespołu chirurgicznego, ale także znaczący postęp w medycynie, gdzie dotychczas przeszczepiano głównie rogówki. Kierujący operacją, dr Eduardo Rodriguez, podkreślił, że sam fakt przeszczepienia całego oka jest historycznym krokiem naprzód, marzeniem wielu generacji, które jednak nigdy wcześniej nie było możliwe do zrealizowania.
Chociaż przeszczepione oko nie nawiązało komunikacji z mózgiem poprzez nerwy, lekarze są zadowoleni z wyników. Dr Rodriguez zaznaczył, że przeszczepienie żywej gałki ocznej otwiera nowe perspektywy badawcze, nawet jeśli przywrócenie wzroku w konkretnym przypadku nie było możliwe.
Sam pacjent, Aaron James, który zachował wzrok w prawym oku, zdawał sobie sprawę z ryzyka związanego z operacją. Mimo braku odzyskania wzroku w przeszczepionym oku, James wyraził pozytywne podejście, twierdząc, że jego udział w eksperymentalnej procedurze może przyczynić się do lepszego zrozumienia tej dziedziny medycyny i pomóc innym pacjentom.
Co do szans na późniejsze odzyskanie wzroku w przeszczepionym oku, dr Rodriguez zapewnia, że postępy będą monitorowane, jednak obecnie trudno przewidzieć przyszłe rezultaty.