Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Implantologia zębowa – nie ma jednego remedium dla każdego

Tylko 5,4% pacjentów w grupie wiekowej 35-44 może się pochwalić pełnym uzębieniem. Braki w uzębieniu to nie tylko defekt funkcji narządu żucia, ale również problem natury estetycznej, szczególnie, jeżeli mowa o brakach zębów przednich. Stąd coraz większe zainteresowanie implantologią zębową.

Wciąż wielu pacjentów jest kwalifikowanych niepotrzebnie do zbyt rozległych i drogich zabiegów chirurgiczno-protetycznych, a z drugiej strony kliniki kuszą obietnicami typu „implant w 24 godziny”. Tymczasem, zadaniem lekarza jest zminimalizowanie ingerencji w organizm ludzki i zastosowanie planu leczenia zgodnego z indywidualnymi potrzebami pacjenta i odpowiadającego jego oczekiwaniom finansowym.

Implantologia w Polsce

Zainteresowanie implantologią zębową jest w Polsce coraz większe. Nie jest tajemnicą, że piękny, zdrowy uśmiech może być nie tylko świetną wizytówką, ale również gwarancją dobrego samopoczucia. Polacy zwracają uwagę na zęby – nie tylko na to, jak wyglądają, ale również na jakość uzupełnień protetycznych. Znaczenie ma tu szczególnie to, czy są to protezy ruchome, z którymi czujemy się niepewnie, źle, staro, czy też są to zęby funkcjonujące tak, jak własne.

Niektórym pacjentom zależy głównie na funkcjonalności, inni pacjenci zwracają największą uwagę na estetykę. Dla lekarzy implantologów ważne jest i jedno i drugie, ale droga do osiągnięcia końcowego, zadowalającego pacjenta, rezultatu może być różna. Nie dla każdego jest oferta „implant w 24 godziny”, ani też nie każdy musi przechodzić kosztowne leczenie. Zadaniem odpowiedzialnego lekarza jest postawienie właściwej diagnozy, opartej na wnikliwej diagnostyce i indywidualnym podejściu, a także zaproponowanie najbardziej efektywnego (pod względem medycznym i ekonomicznym) planu leczenia z uwzględnieniem oczekiwań pacjenta.

Czym jest implantologia?

Implantologia zębowa to dziedzina, które łączy ze sobą protetykę  i chirurgię w zakresie implantacji, regeneracji i plastyki tkanek. Stąd nie jest to tania forma leczenia, a to często warunkuje decyzję o jego podjęciu. Nie zawsze jednak najdroższe leczenie musi być najlepsze. Dzisiaj mamy już za sobą lata obserwacji klinicznych popartych badaniami naukowymi i możemy polegać na sprawdzonych procedurach i, w konkretnych przypadkach, tam gdzie jest to możliwe, zaoferować pacjentowi leczenie tańsze i szybsze, a przynoszące ten sam spełniający oczekiwania efekt – informuje dr hab. n. med. Piotr Majewski, założyciel Specjalistycznej Kliniki Implantologiczno-Stomatologicznej w Krakowie.

W wielu sytuacjach, przy wykorzystaniu odpowiednich implantów, metod zabiegowych oraz komponentów i materiałów protetycznych, możliwe jest zaopatrzenie bezzębnego pacjenta natychmiast w stałe uzębienie, na niewielkiej liczbie 4-5 implantów. Metoda ta – sprawdzona klinicznie, daje blisko stuprocentowe wyniki powodzenia, pod warunkiem właściwej kwalifikacji do zabiegu.  W skrócie metoda natychmiastowej implantacji i obciążenia wszczepów bezpośrednio po zabiegu konstrukcjami protetycznymi jest nazywana DIEM.

Ten zabieg powinien wykonywać tylko i wyłącznie wykwalifikowany, doświadczony specjalista, gdyż ewentualne niepowodzenie zabiegu skutkuje fatalnym efektem końcowym. Niestety, nie każdy gabinet, który oferuje „implanty w 24 godziny” dysponuje fachowym personelem, nowoczesnym sprzętem i stosuje technologicznie zaawansowane materiały. Dlatego też pacjent powinien zachować zdrowy dystans do ofert, domagać się wnikliwych konsultacji i indywidualnego rozpatrywania jego przypadku.

***

Informacja o ekspercie:

Dr hab. n. med. Piotr Majewski – specjalista w zakresie implantologii, założyciel Specjalistycznej Kliniki Implantologiczno-Stomatologicznej („Najlepszy oddział implantologii stomatologicznej w Polsce” – wg rankingu „Newsweeka” z 2006 r.). Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów uzupełniających na Uniwersytecie w Melbourne (Australia).

Posiada ponad 20-letnie doświadczenie nabyte w trakcie pracy zawodowej oraz na wielu szkoleniach w USA, Szwecji, Włoszech, Szwajcarii i Niemczech. Autor kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych publikacji oraz wystąpień z zakresu implantologii i regeneracji tkanek. Jako pierwszy Polak został oficjalnie wpisany do listy współpracujących wykładowców znanej amerykańskiej uczelni New York University College of Dentistry (NYCD).

Materiał prasowy