Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Jak słońce może zmienić naszą skórę?

Długie godziny w letnim słońcu mogą poprawić nastrój i sprawić, że skóra nabierze pięknego, karmelowego odcienia. Ale czy wiesz co grozi skórze, jeżeli zbyt często jest nastawiona na promienie słoneczne?

sunbathing_on_the_beach-wallpaper-1280x800

Co się dzieje, gdy światło UV uderza w naszą skórę? Energia przenika naszą skórę i uderza w DNA. Przez to powstaje pirymidyna, przez którą nasze DNA replikuje, co powoduje mutację. Kiedy komórka wymyka się spod kontroli, to czasami się zmienia w bardzo dramatyczny sposób. Może to doprowadzić do wielu chorób, w tym raka.

Jak na ironię, promienie słoneczne mogą również syntetyzować witaminę D, która jest niezbędna nie tylko dla wzrostu kości i absorpcji wapnia, ale może pomóc w zapobieganiu uszkodzeń DNA, poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego.

Witamina może również pomóc w regulacji wzrostu komórek, co jest istotne w zapobieganiu raka. Gdy światło słoneczne pada na skórę, gen znany jako POMC (pro-opiomelanokortyna) uaktywnia się, co prowadzi do zwiększonej produkcji melaniny. To prawie jak narkotyk i dlatego niektórzy ludzie uzależniają się od opalania.

Uszkodzenia DNA są złe, a witamina D jest dobra dla skóry. Jak rozwiązać ten problem? Najlepiej skrócić długość opalania, a poziom witaminy D w organizmie utrzymywać dzięki zrównoważonej i dobrze dobranej diecie.

Promieniowanie UVB uwalnia enzym, który rozpoczyna proces wzrastania melaniny,  syntetyzowanej w komórkach. Podczas opalania melanina opuszcza komórkę i przyciemnia kolor skóry.

Trzeba pamiętać, że skóra jest bardzo zróżnicowana, więc ochrona przed słońcem musi przybierać różne formy, w zależności od danej osoby.

Źródło: News.discovery