Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Jest nadzieja na szczepionkę mającą pomóc radzić sobie z uzależnieniem od kokainy 

Od wielu dekad naukowcy starają się stworzyć zastrzyki mające niwelować skutki uzależnienia od narkotyków. Obecnie zaistniał kolejny pomysł mający pomóc uzależnionym od kokainy. Został on opisany w dzienniku „Molecular Pharmaceutics”.

Strategia ma polegać na wprowadzeniu do organizmu uzależnionego substancji bakteryjnej, mającej pobudzać system immunologiczny do ataku, kiedy ponownie zażyje on narkotyk. Badania zostały przeprowadzone na myszach. Taka reakcja mogłaby osłabić pobudzające działanie kokainy na psychikę i potencjalnie pomóc uzależnionym w walce z nałogiem.

Kim D. Janda oraz jej zespół wzięli pod uwagę, iż – według danych National Survey on Drug Use and Health z 2011 roku – przeszło 1,4 mln osób w Stanach Zjednoczonych brało kokainę. Dostępny jest szereg terapii mających na celu pomóc walce z rzuceniem nałogu. A jednak, uzależnienie jest niebywale trudne do zwalczenia. To właśnie dlatego naukowcy starają się stworzyć coś, co zneutralizuje najbardziej intensywne efekty przyjmowania narkotyków.

I mimo iż szczepionki przeważnie używane są do zwalczania infekcji wirusowych czy bakteryjnych, mogą zostać zaprojektowane również tak, aby pobudzić układ odpornościowy do rozpoznania i zwalczenia wielu innych nie-bakteryjnych substancji, między innymi narkotyków. Żadna z nich do tej pory nie okazała się jednak udana, stąd Janda stara się znaleźć inne sposoby rozwiązania tej kwestii.

Naukowcy użyli tym razem bezpiecznej substancji bakteryjnej zwanej flageliną, używanej już wcześniej w innych szczepionkach. Przetestowali ją na myszach i odkryli, iż działa o wiele lepiej niż pozostałe.

Źródło: Medicalnewstoday