Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Koniec ze starzeniem się? Nowe odkrycie badaczy

Naukowcy odkryli swoisty wyłącznik umożliwiający kontrolę wzrastania telomerów, czyli fragmentów chromosomów, które powodują między innymi starzenie się komórek. Badacze chcą zatrzymać pracę telomerów na rzecz większego zaangażowania zdrowych komórek do regeneracji.

dna-1903875_960_720

Za każdym razem, gdy komórka ulega podziałowi, cały genom zostaje poddany duplikacji. Nowo podzielone komórki – wraz z upływem czasu – zasilają tym sposobem naszą skórę, wątrobę, płuca i całą resztę organów. Nie są w stanie jednak dzielić się bez końca. Telomery ulegają skróceniu z każdym kolejnym procesem podziału, a gdy stają się zbyt krótkie, proces zostaje zatrzymany. Długość tej części chromosomu jest zależna od sposobu życia oraz przebytych chorób, jak donoszą wyniki badań z przeszłości.

A jednak, niektóre z komórek produkują enzym – zwany telomerazą – którego zadaniem jest odbudowa telomerów. Timothy Tucey oraz Victoria Lundblad z Instytutu w Salk wyjawiają, iż proces ten można wyłączyć. Głębsze zrozumienie tych procesów oznacza, iż pewnego dnia będziemy w stanie świadomie zatrzymać pracę komórek starzejących się oraz spowolnić proces skracania telomerów, umożliwiając tym samym regenerację nawet w podeszłym wieku.

Poprzednie badania wykazały, że raz zgromadzona telomeraza może zostać wykorzystana w dowolnym momencie – stwierdza Lundblad.

Wraz z Tucey przeprowadziły obserwację procesu rozwoju komórki oraz jej podziału w organizmie jednokomórkowym. Podczas duplikacji genomu komórki, telomeraza okazuje się być w stanie spoczynku, oczekując na fragment pewnej cząstki molekularnej.

Dopiero po zakończeniu duplikacji dołącza on do jej struktury, a ta zaczyna pełnić swą funkcję. Enzym następnie rozprzestrzenia się w końcówce chromosomu i panuje nad procesem duplikacji. Kiedy telomeraza jest w stanie spoczynku, zostaje zupełnie wyłączona z procesu.

Źródło: Iflscience