Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Leczenie nowotworów kosztuje kraje Unii Europejskiej „miliardy”

Jak wynika z ogólnoeuropejskiej analizy ekonomicznych skutków chorób, leczenie nowotworów kosztuje kraje należące do Unii Europejskiej około 126 miliardów euro rocznie. Organizacja charytatywna Cancer Research UK twierdzi, że jest to problem na „niezwykle wysoką skalę”.

Liczby opublikowane w „The Lancet Oncology” ukazują przede wszystkim koszty zakupienia leków oraz opieki zdrowotnej, jak również zyski utracone wskutek choroby lub opieki ze strony rodziny.  Dane pokazują, że najkosztowniejszym z nowotworów nadal pozostaje rak płuc.

Zespół z Uniwersytetu w Oxfordzie i King College London przeanalizował dane z każdego z 27 krajów UE. Wykazano, że całkowity koszt leczenia nowotworów wyniósł 126 miliardów euro, wliczając w to opiekę lekarską oraz zakupienie leków. Spadek wydajności w pracy z powodu choroby lub śmierci młodych ludzi, kosztował państwo 52 miliardy euro, podczas gdy koszta, jakie poniosły w wyniku choroby rodziny pacjentów, to 23 miliardy euro.

Bogatsze kraje, jak Niemcy czy Luksemburg, wydały więcej na leczenie raka niż kraje Europy Wschodniej, takie jak Bułgaria czy Litwa. Statystyki pokazują, że rak płuc stanowił ponad jedną dziesiątą wszystkich kosztów przeznaczonych na leczenie nowotworów w Europie. Głównym tego powodem jest to, że ten typ nowotworu często atakuje ludzi młodych, którzy szybko tracą  produktywność z powodu złego samopoczucia lub w wyniku śmierci.

Źródło: BBC