Musimy poważnie zająć się próchnicą – niepokojące wyniki najnowszego raportu

28 czerwca 2014

Eksperci z dziedziny stomatologii krajów Europy Środkowo-Wschodniej podpisali deklarację – powstał Środkowo-Wschodnioeuropejski Oddział Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (Alliance for a Cavity-Free Future: Central and Eastern European Chapter).

Zgodnie z najnowszymi wynikami badań epidemiologicznych, prowadzonych w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej”, w 2012 roku w naszym kraju:

•    u około 80% 6-latków stwierdza się próchnicę zębów

•    w grupie wiekowej 12-18 problem ten dotyczy aż 80-95% nastolatków

•    99,9%  Polaków w wieku 35-44 ma próchnicę, która obejmuje 16,9 zęba

•    jedynie 5,4% osób w tej grupie wiekowej może się pochwalić pełnym uzębieniem.

Alliance for a Cavity-Free Future (ACFF), ogólnoświatowa organizacja pożytku publicznego zrzeszająca organizacje i instytucje zajmujące się zdrowiem jamy ustnej i zdrowiem publicznym, opracowała raport na temat rozwoju próchnicy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Zbadano świadomość i zachowania respondentów w zakresie zdrowia jamy ustnej (kontekst profilaktyki i leczenia próchnicy).

Raport ujawnia, że prawie 30% Polaków chodzi do dentysty raz w roku lub wtedy, gdy ma taką potrzebę, a aż 50% respondentów stwierdziło, że prędzej czy później u każdego i tak rozwinie się próchnica, czyli nie jest świadomych, że chorobie tej można skutecznie zapobiegać.

Próchnica wciąż pozostaje bardzo poważnym problemem zdrowia publicznego w Europie – schorzenia stomatologiczne należą do najdroższych w leczeniu (4. miejsce). W krajach wysoko uprzemysłowionych koszty te wynoszą 5–10% publicznych wydatków na zdrowie. Dodatkowo, infekcje w jamie ustnej mogą prowadzić do problemów zdrowotnych w innych rejonach organizmu, powodując m.in. choroby serca, cukrzycę, poronienia czy schorzenia układu oddechowego.

Potrafimy już obecnie radzić sobie z próchnicą, mamy odpowiednie narzędzia. Mimo to, choroba ta wciąż stanowi ogromny problem w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział doktor Georgios Tsakos, członek zarządu European ACFF Chapter.

W Polsce próchnicę ma aż 80% dzieci w wieku 6 lat. Ważne jednak jest, żebyśmy pamiętali, że jest nadzieja – próchnicy można nie tylko zapobiegać, ale też, jeśli tylko zastosuje się odpowiednie środki we wczesnych jej stadiach, odwracać zmiany w tkance zęba.

Wyniki przedstawionego raportu ACFF skłaniają do podjęcia radykalnych kroków – w 8 środkowo-wschodnioeuropejskich krajach rozpoczyna się społeczna kampania edukacyjna (w tym w Polsce) – “Powiedz STOP próchnicy już dziś – dla zdrowych zębów w przyszłości”, której cele to edukacja społeczeństwa na temat metod zapobiegania i leczenia wczesnej próchnicy oraz aktywizacja ruchu
na rzecz przyszłości wolnej od próchnicy.

Zarówno posiadane zasoby, jak i działania podejmowane przez środowisko stomatologiczne i instytucje zajmujące się zdrowiem publicznym w celu zwalczenia próchnicy, nie są w Polsce wystarczające – powiedziała doktor Anna Lella, stomatolog, prezydent-Elekt ERO-FDI, przewodnicząca Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej Naczelnej Rady Lekarskiej.

W efekcie, w naszym kraju niemal wszyscy dorośli w wieku 35-44 lata dotknięci są próchnicą (99,9%), która obejmuje 16,91 zębów i cierpią z powodu problemu zdrowotnego, z którym wiemy, jak sobie poradzić. Musimy zająć się nim z większą uwagą, by decydenci także zobaczyli, że to istotny problem zdrowotny. To właśnie planujemy zrobić w naszym kraju – dodała doktor Lella.

Środkowo-Wschodnioeuropejski Oddział Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (Alliance for a Cavity-Free Future: Central and Eastern European Chapter) – deklaracja nowego spojrzenia
na problem próchnicy

25 czerwca br. w Warszawie eksperci z dziedziny stomatologii z Polski, Rumunii, Czech, Węgier, Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali regionalną deklarację powołując do życia Środkowo-Wschodnioeuropejski Oddział Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (CEE ACFF Chapter – Central and Eastern European Chapter: Alliance for a Cavity-Free Future). W deklaracji zwrócili się z apelem o podjęcie wspólnej akcji mającej na celu zapoznanie wszystkich interesariuszy z tym, jak ważne jest zapobieganie i leczenie próchnicy a także przyznanie, że ubytków można uniknąć a zmiany na wczesnym etapie tej choroby są odwracalne. Zaapelowali także o wdrożenie kompleksowych programów profilaktyki i leczenia w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Wśród sygnatariuszy deklaracji znaleźli się eksperci z zakresu stomatologii z 8 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy utworzyli Radę Ekspertów:

•    Prof. dr hab. n. med. Urszula Kaczmarek, Polska, przewodnicząca Środkowo-Wschodnioeuropejskiego Oddziału ACFF

•    Dr Ruxandra Sfeatcu, Rumunia, Uniwersytet Medycyny i Farmacji “Carol Davila”

•    Prof. Romana Koberova Ivancakova, Czechy, Uniwersytet Karola w Pradze, Wydział Medycyny w Hradec Kralove

•    Dr Marta Alberth, Węgry, Uniwersytet w Debreczynie

•    Prof. Neda Markovska, Słowacja, Uniwersytet Pawła Józefa Safarika W Koszycach

•    Prof. Julija Narbutaitė, Litwa, Litewski Uniwersytet Medyczny w Kownie

•    Prof. Egita Senakola, Łotwa, Uniwersytet Stradiņša w Rydze

•    Prof. Jana Olak, Estonia, Uniwersytet wTartu, Wydział Stomatologii

Prof. dr hab. n. med. Urszula Kaczmarek, przewodnicząca Środkowo-Wschodnioeuropejskiego Oddziału ACFF, powiedziała:

Współpraca jest kluczowa, jeśli chce się wypracować zasady kompleksowej prewencji i leczenia próchnicy na świecie. Musimy zobowiązać się do opracowania takiego systemu radzenia sobie z tą chorobą w skali krajów i regionu, który zachęciłyby środowisko medyczne i specjalistów zdrowia publicznego do zajęcia się próchnicą na poważnie. Razem możemy edukować społeczeństwo i powodować zmiany we współpracy z decydentami. Poprawa stanu uzębienia wymaga wzmocnienia i kontynuacji bardziej skutecznych strategii zapobiegawczych oraz wzrostu świadomości społeczeństwa w zakresie znaczenia zdrowia jamy ustnej przez odpowiednio motywujące programy promujące zdrowie jamy ustnej. Działania te powinny być realizowane zgodnie z zasadą – myśl globalnie – działaj lokalnie.

Sygnatariusze deklaracji powołującej do życia Środkowo-Wschodnioeuropejski Oddział ACFF, uzgodnili krótko i długoterminowe cele działania nowej w regionie inicjatywy*:

•    Zebranie najbardziej wpływowych ekspertów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej,  których jednoczą wspólne cele i którzy mogą lokalnie służyć wsparciem dla działań ACFF

•    Działanie dla wyrównywania nierówności w zapobieganiu i leczeniu próchnicy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

•    Uzyskanie poparcia ze strony głównych towarzystw stomatologicznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, które wspierają misję i cele ACFF, by wspólnie zidentyfikować najważniejsze luki w prewencji próchnicy i móc im przeciwdziałać.

Społeczną kampanię edukacyjną ACFF wspiera Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.

Próchnica jest ważnym problemem zdrowotnym, który zasługuje na baczną uwagę. Pomagając rozpowszechnić informacje o tej kampanii możemy wszyscy przyczynić się do wzrostu świadomości tej choroby, a także zachęcać do zmiany nawyków żywieniowych i lepszej higieny jamy ustnej w Polsce – powiedziała doktor Dorota Olczak-Kowalczyk, reprezentująca Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.

* Szczegółowe cele dla Polski zostały zawarte w materiale „Alliance for a Cavity-Free Future – najważniejsze informacje”.

Co może zrobić każdy, żeby wesprzeć kampanię?

Przełam stereotyp nieuchronności:

•    zmień swoje nawyki żywieniowe

•    popraw sposób w jaki dbasz o higienę jamy ustnej

•    porozmawiaj ze swoim dentystą

•    edukuj i uświadamiaj swoją rodzinę

O próchnicy:

Próchnica jest najczęściej występującą chorobą przewlekłą na świecie: dotyka ok. 5 miliardów ludzi, czyli prawie 80% populacji świata. Kraje europejskie zaobserwowały znaczący postęp w walce z próchnicą w ciągu ostatnich 30 lat, ale wciąż choroba ta pozostaje poważnym problemem zdrowotnym. Próchnica nie tylko jest przyczyną utraty zębów i bólu. Może też wpływać niekorzystnie na samopoczucie, świadomość własnej wartości, zdolność do zatrudnienia i mobilność społeczną. Próchnicy można zapobiegać, a na wczesnym etapie rozwoju nawet odwracać zmiany chorobowe poprzez odpowiednie postępowanie.

O organizacji Alliance for a Cavity-Free Future:

Alliance for a Cavity-Free Future (ACFF) jest ogólnoświatową organizacją pożytku publicznego zrzeszającą ekspertów promujących połączenie działań środowisk medycznych oraz inicjatyw z zakresu zdrowia publicznego, które ma na celu pomoc we wprowadzaniu niezbędnych zmian w praktykach stomatologicznych stosowanych na całym świecie a także pozytywne wpłynięcie na nawyki higieniczne społeczeństwa. Zmiany te są konieczne w procesie przeciwdziałania powstawaniu i progresji zmian próchniczych u pacjentów we wszystkich grupach wiekowych. To krok w kierunku przyszłości wolnej od próchnicy.

Więcej informacji na temat Sojuszu dostępnych jest na stronie internetowej:  www.AllianceForACavityFreeFuture.org.

Przypisy:

•    World Health Organization, Report on Oral Health, 2003.  Available at: http://www.who.int/oral_health/media/en/orh_report03_en.pdf

•    Petersen PE, Bourgeois D, Ogawa H, Estupinan-Day S, Ndaye C. (2005) The global burden of oral diseases and risks to oral health. Bulletin of the World Health Organisation; 83; 661-669.

•    Holmlund A., Hedin M., Pussinen PJ, Lerner UH, Lind L., Porphyromonas gingivalis (Pg) a possible link between impaired oral health and acute myocardial infarction, Int J Cardiol, 2011 Apr 14; 148(2): 148-53.

•    British Dental Health Foundation.

Najnowsze artykuły

10 korzyści zdrowotnych kiszonych buraków

10 korzyści zdrowotnych kiszonych buraków

Późne ojcostwo - czy niesie za sobą jakieś zagrożenie?

Późne ojcostwo - czy niesie za sobą jakieś zagrożenie?

6 rzeczy, które negatywnie wpływają na męską płodność

6 rzeczy, które negatywnie wpływają na męską płodność

Naukowcy: Mała czarna z ekspresu, bez dodatków, jest najzdrowsza

Naukowcy: Mała czarna z ekspresu, bez dodatków, jest najzdrowsza

7 rzeczy, których nie wiedzieliście o czarnej herbacie

7 rzeczy, których nie wiedzieliście o czarnej herbacie

Wyjmowanie drzazgi. Proste kroki, które pomogą ci pozbyć się niechcianego gościa

Wyjmowanie drzazgi. Proste kroki, które pomogą ci pozbyć się niechcianego gościa

Podobne artykuły

Skutki zaniedbanej higieny jamy ustnej: Więcej niż tylko próchnica

Skutki zaniedbanej higieny jamy ustnej: Więcej niż tylko próchnica

Alliance for a Cavity-Free Future - krok w kierunku przyszłości wolnej od próchnicy

Alliance for a Cavity-Free Future - krok w kierunku przyszłości wolnej od próchnicy

Sokowa pułapka. Jak chronić swoje zęby przed negatywnym wpływem soków?

Sokowa pułapka. Jak chronić swoje zęby przed negatywnym wpływem soków?

Choroby dziąseł a cukrzyca - dość słodzenia, pora poznać prawdę!

Choroby dziąseł a cukrzyca - dość słodzenia, pora poznać prawdę!

Krew podczas szczotkowania zębów - jak temu zaradzić?

Krew podczas szczotkowania zębów - jak temu zaradzić?

Nadwrażliwość zębów. Jak znieść ból i cieszyć się zdrowym uśmiechem?

Nadwrażliwość zębów. Jak znieść ból i cieszyć się zdrowym uśmiechem?