Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Włosy są ważnym elementem naszego wizerunku. Dlatego niezwykle frustrujące jest, gdy zauważamy, że nasze włosy zaczynają wypadać.

Istnieje wiele różnych czynników, które mogą przyczyniać się do wypadania włosów, a zrozumienie tych przyczyn może pomóc nam w znalezieniu odpowiednich rozwiązań i zarządzaniu tym problemem.

Dziedziczność i czynniki genetyczne

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów jest dziedziczność. Jeśli twoi rodzice lub dziadkowie mieli problemy z łysieniem, istnieje większe prawdopodobieństwo, że i ty będziesz podatny na ten problem. Czynniki genetyczne mają ogromny wpływ na zdrowie i kondycję naszych włosów, ale istnieją różne sposoby, aby zarządzać łysieniem, np. leczenie farmakologiczne czy przeszczep włosów.

Niewłaściwa dieta

To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na zdrowie naszych włosów. Brak odpowiednich składników odżywczych, takich jak białko, żelazo, witaminy A, C, D i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, może prowadzić do wypadania włosów. Ważne jest, abyśmy dbali o zrównoważoną dietę bogatą w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, zdrowe tłuszcze i białko. W przypadku braku pewnych składników odżywczych, warto rozważyć suplementację.

Stres i niezdrowy styl życia

Stres może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, w tym także na kondycję włosów. Intensywne doświadczanie stresu może spowodować wypadanie włosów, dlatego ważne jest, abyśmy szukali zdrowych sposobów na zarządzanie stresem, takich jak medytacja, relaksacja, aktywność fizyczna i regularny sen. Niezdrowy styl życia, taki jak brak regularnej aktywności fizycznej, palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu, również może przyczyniać się do wypadania włosów.

Problemy hormonalne

Nieprawidłowości hormonalne, takie jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne związane z androgenami czy zaburzenia hormonalne związane z przewlekłym stresem, mogą prowadzić do wypadania włosów. Jeśli podejrzewasz, że twoje problemy z włosami wynikają z problemów hormonalnych, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i zaleci odpowiednie leczenie.

Nieodpowiednia pielęgnacja włosów

Niewłaściwa pielęgnacja włosów, takie jak nadmierne używanie gorących narzędzi do stylizacji, częste farbowanie, agresywne czesanie lub zaplątywanie włosów w ciasne fryzury, może przyczyniać się do uszkodzenia włosów i prowadzić do ich wypadania. Ważne jest, abyśmy stosowali delikatne produkty do pielęgnacji włosów, unikali nadmiernego stylizowania i dbali o regularne nawilżanie i odżywianie włosów.