Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Naukowcy obserwują w czasie rzeczywistym ruch białek na powierzchni wirusa HIV

W nowym badaniu opublikowanym w dzienniku „Science” naukowcy donoszą, że stworzyli technologię pozwalającą na obserwację w czasie rzeczywistym białek, znanych jako trimery (ang. trimers) wędrujących po powierzchni wirusa.

t-helper-cell-1132182_960_720

Prowadzący badanie, doktor Scott Blanchard z wyższej szkoły medycznej Weill Cornell w Nowym Jorku twierdzi, że to odkrycie może rzucić nowe światło na sposób, w jaki wirus atakuje ludzkie komórki układu odpornościowego, co pomoże opracowywać lepsze strategie walki z infekcją.

Badacze nazywają utworzone przez nich fluorescencyjne cząsteczki „sygnalizatorami, światełkami przewodnimi” (ang. beacons). Umieszczono je na zewnętrznych warstwach wirusa HIV, zwanych „powłoką” (ang. envelope), gdzie znajdują się trimery odpowiedzialne za przyczepianie się wirusa do komórek, co ułatwia mu rozmnażanie.

Technika zwana transferem energii rezonansu fluorescencji pojedynczych cząstek (smFRET) polega na wykorzystaniu fluorescencyjnego światła do mierzenia odległości pokonanej przez wędrujące molekuły wirusa. Możliwe stało się mierzenie odległości między dwoma sygnalizatorami oraz obserwowanie w czasie rzeczywistym ich ruchów względem siebie. Naukowcy odkryli, że białka „tańczą”, bez przerwy się poruszając i zmieniając.

Tymczasem inny zespół naukowców opublikował badania w dzienniku „Nature”, gdzie można zobaczyć trójwymiarowe zdjęcia struktur molekularnych, wobec których zastosowano krystalografię rentgenowską. Jak twierdzi Blanchard, użyte w jej trakcie przeciwciała są w stanie uspokoić taniec trimerów.

Dzięki tym dokładnym zdjęciom w iście atomowej rozdzielczości stawiamy krok naprzód na drodze do zrozumienia biologii wirusa HIV – twierdzi Blanchard.

Jest to prawdziwy przełom w nauce, ponieważ większość badań odbywa się w probówkach, gdzie znajdują się miliardy niezależnie poruszających się cząsteczek. Niezwykle trudno jest wyodrębnić konkretne informacje o ich ruchach bez użycia technologii rejestrowania obrazów – dodaje naukowiec.

Źródło: Medicalnewstoday