Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Naukowcy po raz pierwszy stworzyli sztuczne żołądki

Naukowcy po raz pierwszy stworzyli w laboratorium w pełni rozwinięte ludzkie tkanki żołądka wytworzone z pluripotencjalnych komórek macierzystych (może z nich zostać wytworzony każdy rodzaj komórek organizmu).

scientific-2040795_960_720

Trójwymiarowe „minizheludki” (organelle żołądka) mogą być wykorzystane w celu zbadania w czasie rzeczywistym wpływu leków i organizmów chorobotwórczych na tego rodzaju tkanki. Wyniki pracy naukowców zaprezentowano w czasopiśmie „Nature”.

Biologowie zidentyfikowali dwa główne etapy w rozwoju żołądka u ciała zarodka i zrekonstruowali je na płytce Petriego, powodując, że komórki macierzyste przekształciły się w tkanki występujące w żołądku. Przez miesiąc organelle były w stanie urosnąć do 3 milimetrów średnicy, a otrzymane tkanki mogą zawierać kilka typów komórek o zróżnicowanych właściwościach.

Następnie naukowcy zarazili „żołądek” bakterią Helicobacter pylori, która u ludzi jest związana z rozwojem zapalenia błony śluzowej żołądka, wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Bakteria ta szybko rozprzestrzeniła się w sztucznych tkankach, poprzez naturalne reakcje biochemiczne zachodzące w organizmie ludzkim. Otrzymane organelle planuje się także wykorzystać w badaniach dotyczących biochemii cukrzycy oraz powstawaniu innych chorób.

Badanie przeprowadzane na materiale biologicznym pochodzącym od zwierząt nie jest miarodajne ze względu na to, że anatomia i fizjologia ludzkiego żołądka bardzo różni się od żołądków zwierzęcych.

Źródło: BBC