Naukowcy po raz pierwszy stworzyli sztuczne żołądki
10 marca 2017
Naukowcy po raz pierwszy stworzyli w laboratorium w pełni rozwinięte ludzkie tkanki żołądka wytworzone z pluripotencjalnych komórek macierzystych (może z nich zostać wytworzony każdy rodzaj komórek organizmu).
Trójwymiarowe „minizheludki” (organelle żołądka) mogą być wykorzystane w celu zbadania w czasie rzeczywistym wpływu leków i organizmów chorobotwórczych na tego rodzaju tkanki. Wyniki pracy naukowców zaprezentowano w czasopiśmie „Nature”.
Biologowie zidentyfikowali dwa główne etapy w rozwoju żołądka u ciała zarodka i zrekonstruowali je na płytce Petriego, powodując, że komórki macierzyste przekształciły się w tkanki występujące w żołądku. Przez miesiąc organelle były w stanie urosnąć do 3 milimetrów średnicy, a otrzymane tkanki mogą zawierać kilka typów komórek o zróżnicowanych właściwościach.
Następnie naukowcy zarazili „żołądek” bakterią Helicobacter pylori, która u ludzi jest związana z rozwojem zapalenia błony śluzowej żołądka, wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Bakteria ta szybko rozprzestrzeniła się w sztucznych tkankach, poprzez naturalne reakcje biochemiczne zachodzące w organizmie ludzkim. Otrzymane organelle planuje się także wykorzystać w badaniach dotyczących biochemii cukrzycy oraz powstawaniu innych chorób.
Badanie przeprowadzane na materiale biologicznym pochodzącym od zwierząt nie jest miarodajne ze względu na to, że anatomia i fizjologia ludzkiego żołądka bardzo różni się od żołądków zwierzęcych.
Źródło: BBC