Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Naukowcy reaktywowali wirusa sprzed 30 tysięcy lat

Francuscy naukowcy ogłosili, że przebywający dotychczas w stanie uśpienia wirus, którego wiek szacuje się na 30 tysięcy lat, został przez nich przywrócony do wszystkich funkcji życiowych.

Patogen znaleziony został w strefie wiecznej zmarzliny na Syberii, a po wyjściu ze stanu hibernacji okazało się, że wciąż potrafi infekować. Starożytny wirus został odnaleziony w zamarzniętym syberyjskim gruncie na głębokości 30 metrów, a następnie trafił do laboratorium we Francji, gdzie został reaktywowany. Gatunek ten nazwany został Pithovirus sibericum i należy do grupy największych wirusów – jego długość wynosi 1,5 mikrometra i można go zobaczyć pod mikroskopem.

Z testów wynika, że nie musimy się obawiać tego gatunku wirusów, gdyż jedynymi organizmami, w które mogą wniknąć, są ameby. Po inwazji na organizm tego jednokomórkowca, wirus rozmnaża się, po czym zabija nosiciela.

Inną sprawą jest to, że istnieje pewne prawdopodobieństwo, iż w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie mogą znajdować się inne, nieznane nam, bardziej zjadliwe wirusy. W związku z tym, że obszar zmarzliny ciągle się zmniejsza, a może on okazać się bogaty w surowce, to wobec prowadzenia prac wiertniczych i wydobycia, stare warstwy ziemi, zawierające potencjalnie niebezpieczne patogeny, mogą znaleźć się na powierzchni, co może spowodować, że wirusy będą w stanie wyjść z hibernacji i zacząć zarażać organizmy o bardziej złożonej strukturze niż ameby.

Profesor Jean-Michel Claverie powiedział, że zagrożeniem mogą być starożytne szczepy wirusów ospy – choroby, którą od 30 lat uważa się za zwalczoną. Nie jest jednak jasne, czy oprócz wirusa zarażającego ameby, także inne starożytne patogeny, po przebudzeniu będą w stanie wywoływać choroby.

Jak mówi z kolei profesor Jonathan Ball:

Znalezienie wirusa zdolnego do infekowania po tak długim czasie jest zdumiewające – to, jak długo mogą przeżyć w wiecznej zmarzlinie wirusy innego typu, jest zagadką.

Ball dodał, że patogeny zamrażane laboratoryjnie, posiadające otoczkę lipidową (np. wirusy grypy lub HIV) są bardziej narażone na śmierć niż te z powłoką białkową, czyli np. wirusy odpowiadające za zwykłe przeziębienie.

Głównym zagrożeniem dla nich jest przejście od procesu zamrożenia do rozmrożenia – nawet jeśli to przetrwają, to aby utrzymać się dalej przy życiu, muszą szybko znaleźć nosiciela – dodał naukowiec.

Źródło: BBC