Naukowcy stworzyli okulary dla daltonistów
15 maja 2023
Wiekowy problem ludzkiej ewolucji przyczynił się do stworzenia technologii, która pomoże ludziom obarczonym daltonizmem rozróżniać kolory, jakich przedtem nie dane im było widzieć.
Opracowane przez firmę O2Amp okulary noszą nazwę Oxy-Iso lenses i działają w bardzo prosty sposób: filtrują światło o różnych długościach fali osłabiając jedne, a wzmacniając… drugie (w szczególności w spektrum światła czerwonego).
Początkowo okulary opracowywano z myślą o personelu medycznym. Okulary miały sprawić, że kontrast pomiędzy skórą, a znajdującymi się pod nią naczyniami krwionośnymi, byłby większy, co pozwoliłoby lepiej widzieć skurcze naczyń pod skórą.
Oxy-Iso lenses wynalezione zostały przez Marka Changizi, dyrektora 2AI Labs, którego zainteresowała kwestia, dlaczego ludzie wyewoluowali w kierunku tak dobrego postrzegania kolorów. W odróżnieniu od innych zwierząt, ludzie i inne naczelne, widzą kolor czerwony. Niektórzy naukowcy spekulowali, że jest tak, gdyż pierwsze naczelne wykształciły tę zdolność, aby móc odnajdywać dojrzałe, czerwone owoce. Changizi hipotetyzuje jednak, że zdolność ta wykształciła się w celu obserwacji subtelnych zmian w kolorze skóry. Wiele stanów emocjonalnych okazywanych jest właśnie w taki sposób np: zażenowanie czy zdenerwowanie, objawiają się zaczerwienieniem, podczas gdy bladość jest ogólnie kojarzona ze strachem lub złym stanem zdrowia.
Changizi otrzymuje wiele listów, w których użytkownicy Oxy-Iso lenses piszą, że po założeniu okularów zaczęli dostrzegać kolory czerwone i zielone, których wcześniej nie widzieli. Jednak możliwość widzenia kolorów czerwonych i zielonych, nie eliminuje problemu daltonizmu.
Okulary odfiltrowują żółte części spektrum, które zakłócają czerwone i zielone części, a więc mając na sobie okulary, osoba mogłaby nie widzieć żółtego światła na ulicy choć wiedziałaby, że jest żółte, gdyż znajduje się pomiędzy czerwonym i zielonym światłem. Niektórzy użytkownicy zaobserwowali, że kolory jasnozielone stały się niewidoczne.
Pomimo tych małych mankamentów, okulary mają wiele zastosowań. Jeden z użytkowników napisał na blogu:
Nie nosiłbym ich cały czas, ale na pewno zabrałbym je wybierając się na wystawę do galerii.
Źródło: BBC