Naukowiec zajmujący się komórkami macierzystymi, przyznaje się do błędu
13 sierpnia 2013
Autor sensacyjnych badań, których wyniki sugerowały, że naukowcy stworzyli embrionalne komórki macierzyste z ludzkich komórek skóry, przyznaje, że zawierały one błędy.
Shoukhrat Mitalipov stoi jednak murem za publikacją wyników swoich badań opublikowanych w magazynie „Cell”, które mówią, że po raz pierwszy uzyskano ludzkie komórki macierzyste w procesie klonowania.
Magazyn „Nature” skontaktował się z Mitalipovem po tym, jak anonimowy krytyk na PubPeer zauważył cztery oddzielne problemy w jego pracy. W wywiadzie dla tego magazynu Mitalipov przyznał, że popełniono trzy błędy w pośpiechu przed publikacją, ale zaprzeczył, jakoby czwarty problem był błędem i powiedział, że nie miało to wpływu na ostateczne wyniki.
Wyniki są prawdziwe, linie komórek są prawdziwe, wszystko jest prawdziwe – powiedział Mitalipov, specjalista biologii reprodukcyjnej na Oregon Health and Science University w Beaverton.
Osobiście wyhodowałem te komórki. Widziałem jak rozrastają się w kolonie – dodał.
Technika klonowania opisana w artykule Mitalipova jest opisywana jako przełomowa, gdyż dzięki niej nie są niszczone embriony. Polega ona na wszczepieniu DNA do jajeczka wcześniej pozbawionego materiału genetycznego. Jest to pochodna metody zwanej transferem jądra komórki somatycznej. Naukowcy twierdzą, że te badania mogą w przyszłości otworzyć ścieżki dla technik leczenia Parkinsona, sklerozy, uszkodzeń rdzenia kręgowego czy nawet ślepoty.
Mitalipov powiedział, że jego zespół badawczy wyda korektę do badań, która zniweluje błędy. Ma on nadzieję, że inni naukowcy spróbują uzyskać takie same wyniki, co dodałoby jego badaniom wiarygodności.
Źródło: Nature