Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Poznajcie naszych lekarzy. "Zaufajcie nam - otoczymy Was profesjonalną opieką".

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jesteśmy też na Twitterze - dołącz do nas!

Jak do nas trafić?

Zwiększone spożycie błonnika może pomóc w przedłużeniu życia po zawale.

Kilka powodów, dla których powinniśmy jeść powoli.

Cała prawda o badaniach prenatalnych.

Jedz mięso na zdrowie!

Naturalne środki przeciwbólowe skuteczniejsze od farmakologicznych.

Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa.

Czy kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia złośliwego czerniaka?

Materiałowe maski medyczne nie chronią przed zarazkami.

Czy lekarstwo na raka jest w zasięgu wzroku?

Czy za pomocą prostego badania krwi możliwa jest identyfikacja wszystkich obecnych i dawnych zakażeń wirusowych danej osoby?

Picie alkoholu za młodu może doprowadzić do zmian w DNA.

Jedzenie jogurtu nie ma wpływu na zdrowie.

Badanie DNA dziecka skuteczniejsze w wykrywaniu zespołu Downa.

Dlaczego warto jeść ananasy?

Skłonność do przejadania się nastolatków leży w ich genach.

Napoje gazowane przyspieszają starzenie.

10 powodów, dla których warto jeść jabłka.

Niedobór snu zwiększa ryzyko wystąpienia fałszywych wspomnień

Dotychczasowe badania sugerowały, że niedobór snu może powodować utratę pamięci. Teraz, w jedynym w swoim rodzaju badaniu, naukowcy z University of California-Irvine oraz Michigan State University sugerują, że niedobór snu może zwiększać podatność na występowanie fałszywych wspomnień.

Zespół naukowy pod wodzą Stevena J. Frenda z Wydziału Psychologii i Studiów Behawioralnych na University of California-Irvine, opublikował wyniki swoich badań w magazynie „Psychological Science”.

Naukowcy zaznaczają, że choć brak snu kojarzony był z zaburzeniami funkcji kognitywnych, to bardzo mało badań skupiało się na tym, czy niedobór snu przyczynia się do powstawania fałszywych wspomnień, czyli wspomnień wydarzeń, które nigdy nie miały miejsca.

Byłem zaskoczony tym, że przeprowadzono tak mało empirycznych badań, które łączyłyby niedobór snu z zaburzeniami pamięci. Przeprowadzone do tej pory badania skupiają się w większości na tym, jak dobrze osoby z niedoborem snu zapamiętują listę słów, a nie prawdziwe osoby, miejsca czy wydarzenia – powiedział Frenda.

We wstępnej fazie badań, Frenda i jego zespół zauważyli, że przesypianie mniej niż 5 godzin w ciągu nocy, związane jest z formacją fałszywych wspomnień. Jednak zespół postanowił zagłębić się w tę tematykę jeszcze bardziej. Opracowali test, aby zbadać, jak całkowite pozbawienie snu wpływa na formowanie się fałszywych wspomnień.

Naukowcy pozyskali 104 uczestników w wieku policealnym w celu przeprowadzenia testu i podzielili ich na cztery grupy.

W pierwszej fazie testu dwóm grupom pokazano zdjęcia popełnianego przestępstwa, kiedy tylko przybyli do laboratorium późno w nocy. Jednej grupie pozwolono spać, podczas gdy druga grupa musiała być przytomna przez całą noc. Pozostałe dwie grupy, z których jedna mogła, a druga nie mogła spać, zobaczyły zdjęcia przestępstwa następnego ranka po przybyciu do laboratorium, a nie w wieczór przybycia.

W następnej części eksperymentu wszyscy uczestnicy mieli przeczytać opis świadka przestępstwa, który różnił się od tego, co ukazywały zdjęcia. Przykładowo, w jednym opisie świadek mówił, że złodziej umieścił skradziony portfel w kieszeni spodni, podczas gdy na zdjęciu widać, że wkłada portfel do kurtki. Następnie poproszono uczestników, aby przypomnieli sobie, co widzieli na zdjęciach.

Naukowcy odkryli, że grupa, która obejrzała zdjęcia, przeczytała opis świadka, a następnie próbowała przypomnieć sobie zdjęcia po nieprzespanej nocy, dużo częściej skłonna była stwierdzić, że szczegóły z opisu znajdowały się na zdjęciach, co wskazuje na formowanie fałszywych wspomnień. Jednak grupa, która obejrzała zdjęcia przed nieprzespaną nocą, wykazała ilość fałszywych wspomnień zbliżoną do grup, które mogły spać.

Frenda twierdzi, że może mieć to wpływ na niektóre sprawy prawne:

Niedawne badania wykazują, że średnio śpimy coraz mniej godzin i chroniczny brak snu dotyka coraz większej ilości osób. Nasze wyniki mogą mieć wpływ na wiarygodność zeznań naocznych świadków, którzy mogli doświadczać długich okresów ograniczonego snu lub byli snu pozbawieni.

Frenda zaznacza jednak, że zanim naukowcy będą mogli zaprezentować taką argumentację w sądzie, konieczne są dalsze badania.

Źródło: Medicalnewstoday