Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Nieszczęśliwe małżeństwo naprawdę może złamać serce

Naukowcy twierdzą, że złe relacje prowadzą do stresu i zdenerwowania, co może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia. Badania pokazują, że ci, który żyją w nieszczęśliwym związku, mają powiększone tętnice szyjne i szybciej mogą doznać zawału serca lub udaru.

Jest coraz więcej dowodów na to, że relacje międzyludzkie, zwłaszcza te z partnerem, mogą mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie. Badaniami objęto 281 zdrowych osób w średnich wieku, który pobrali się lub mieszkają z partnerem w związku podobnym do małżeńskiego. Ich interakcje były monitorowane co godzinę w ciągu czterech dni. Dzielono ocenę na reakcje pozytywne lub negatywne. Ci, u których częściej występowała ocena negatywna, mieli grubsze tętnice szyjne.

Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że jakość czyichś stosunków społecznych może być związana z różnymi skutkami zdrowotnymi, w tym chorobami serca – powiedział Thomas Kamrack z Uniwersytetu w Pittsburghu, który prowadził badania.

Opublikowany w tym miesiącu tekst w czasopiśmie psychologicznym „Medicine” mówi, że stres w związku również ma duże znaczenie.

Biorąc pod uwagę rezultaty badań i relacji między płytkami miażdżycowymi w tętnicach szyjnych, badacz Joseph Natária odkrył, że osoby żyjące w małżeństwie, które je męczy, mogą mieć nawet o 8,5 procent większe ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu niż osoby, które są kochane i szczęśliwe.

Te odkrycia mogą mieć szersze konsekwencje. To kolejny dowód na to, że małżeńskie lub poważne romantyczne związki, odgrywają znaczącą rolę w ogólnym stanie zdrowia.

Źródło: Daily Mail