Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Powiększanie ust tylko u lekarza? Nadchodzi rewolucja w branży beauty

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianą przepisów dotyczących zabiegów związanych z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, mających na celu powiększenie ust.

Jeśli plany wejdą w życie, pacjentki i pacjenci nie będą mogli już korzystać z usług kosmetologów w celu wykonywania zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego. Zmiany te są ogromnym ciosem dla branży beauty, która obsługuje klientów, poddających się różnym zabiegom medycyny estetycznej. Nowe rozporządzenie, przygotowywane przez Ministerstwo Zdrowia, zobowiąże wyłącznie lekarzy do wykonywania tego rodzaju procedur medycznych.

Michał Gajda, adwokat i pełnomocnik Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, podzielił się informacją na temat tych zmian w rozmowie z „Money.pl”.

Prace nad rozporządzeniem podjęte zostały z inicjatywy ministerstwa. Natomiast do prac zostali zaproszeni przedstawiciele: Naczelnej Rady Lekarskiej, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, a także później powstałej Koalicji Lekarzy, zrzeszającej największe autorytety lekarskie w dziedzinie medycyny estetycznej – powiedział mec. Michał Gajda.

Przedstawiciele środowiska lekarskiego przedstawili Ministerstwu Zdrowia listę procedur z zakresu medycyny estetycznej, które powinny podlegać ograniczeniom. W opinii lekarzy, takie procedury powinny być wykonywane jedynie przez osoby posiadające uprawnienia lekarskie, ponieważ są to zabiegi medyczne. Istnieje obawa, że obecnie wiele zabiegów jest wykonywanych przez osoby nieposiadające odpowiedniego wykształcenia medycznego, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów.

Chodzi tutaj przede wszystkim o podawanie implantów płynnych, czyli najpopularniejszych zabiegów z wykorzystywaniem kwasu hialuronowego. Oprócz implantacji chodzi też o zabiegi z nićmi liftingującymi, które są – co prawda mało inwazyjnym – ale jednak liftingiem skóry. Na liście znajdą się też niektóre rodzaje zabiegów, silniejsze peelingi, maseczki, które z uwagi na ryzyko powstania ewentualnych powikłań i ich inwazyjność zgodnie z prawem powinny być wykonywane przez lekarzy ze względu na bezpieczeństwo pacjentów – twierdzi mec. Michał Gajda.

Zapowiadane zmiany w przepisach mają na celu podniesienie standardów bezpieczeństwa pacjentów oraz zapewnienie odpowiednich kompetencji i wiedzy osobom wykonującym tego rodzaju procedury medyczne. Branża beauty będzie musiała dostosować się do nowych wymogów i znaleźć inne obszary rozwoju, ponieważ powiększanie ust stanie się wyłączną domeną lekarzy. Przyszłość tego segmentu rynku będzie zależała od kreatywności i adaptacji profesjonalistów z branży beauty, którzy będą musieli poszukać innych innowacyjnych usług, aby sprostać oczekiwaniom klientów. Bezpieczeństwo i dobro pacjentów powinny zawsze być priorytetem w dziedzinie medycyny estetycznej, a nowe przepisy mają na celu wzmocnienie tego aspektu.

Punktem wyjściowym powinien być pacjent, jego zdrowie i bezpieczeństwo. Nie możemy tutaj kierować się interesem żadnej grupy zawodowej, nieważne jakiej. Dopuszczenie do zjawiska, w którym osoby nie posiadające prawa do wykonywania zawodu, niebędące nawet przedstawicielem jakiegokolwiek zawodu medycznego, wykonują zabiegi z procedur medycznych, jest po prostu ogromnym ryzykiem i stwarza zagrożenie powikłań – stwierdził mec. Michał Gajda.

Resort kończy już prace nad nowym prawem. Nie wiadomo, kiedy przepisy wejdą w życie.

Źródło: Money.pl