Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Słodzone napoje zabijają 184 tysiące osób rocznie

Według kompleksowego badania, co roku na całym świecie w wyniku spożywania słodkich napojów umierają 184 tysiące osób.

Eksperci medyczni odpowiedzialni za ujawniony raport rekomendują, że ilość tego typu napojów spożywanych przez ludzi powinna ulec znacznemu zredukowaniu, albo całkowitemu usunięciu z diety, aby chronić ludzi przed niebezpiecznymi chorobami powstałymi w ich wyniku, takimi jak przypadłości związane z sercem, cukrzyca czy rak.

Badanie opublikowane w czasopiśmie „American Heart Association Circulation” zostało przeprowadzone przez międzynarodowy zespół ekspertów z Uniwersytetów Harvad, Tufts i Washington w Stanach Zjednoczonych oraz Imperial College London. Czynności badawcze trwały od roku 1980, a wzięło w nich udział ponad 611 tys. osób z 51 krajów na całym świecie. Te, które wzięto pod uwagę to napoje gazowane, owocowe, dosładzane mrożone herbaty, energetyczne i domowe słodkie napoje. Czyste soki nie były uwzględnione w badaniu.

Naukowcy obliczyli liczbę zgonów w wyniku cukrzycy, chorób układu krążenia i pewnych typów raka, które, jak uznali, są związane z konsumowaniem pełnych cukru napojów, które działają niczym katalizator dla ich wystąpienia.

Dowiedziano się, że najczęstszą przyczyną śmierci skorelowaną z piciem tego typu trunków była cukrzyca – śmierć 133 tysięcy osób na świecie w ciągu roku. Badanie ujawniło też zgony na poziomie 45 tys. w wyniku chorób serca oraz 6450 na skutek raka. Stany Zjednoczone wykazują największy odsetek śmierci spowodowanych ich konsumowaniem. Raport ujawnił też, że około 30% zgonów w Ameryce Łacińskiej również koreluje ze spożywaniem takich trunków.

Badania skomentował jeden z autorów studium, doktor Dariush Mozaffarian: „Wiele krajów na świecie wykazuje wysoki odsetek śmiertelności w wyniku spożywania słodzonych napojów. Celem globalnym powinno stać się ich znaczące zredukowanie, albo całkowite wyeliminowanie ich z diety”.

Na temat studium wypowiedział się też Gavin Partington, dyrektor generalny British Soft Drink Association:

Badanie to w żadnym razie nie pokazuje, że spożywanie słodkich napojów powoduje chroniczne choroby takie jak cukrzyca. W rzeczywistości, badacze nie dali żadnych namacalnych dowodów, gdyż wzięli pod uwagę nielogicznie zgromadzone dane z całego świata.

Według raportu National Diet & Nutrition Survey opublikowanego w roku 2014, słodzone napoje stanowią 3% kalorii w diecie przeciętnego mieszkańca Wielkiej Brytanii. Oszacowano, że rynek ten w tym kraju wart jest 21 miliardów euro.

Źródło: Newsweek