Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Substancje przeciwbakteryjne w mydle powodują raka nerek u myszy

Triklosan, popularny składnik mydeł antybakteryjnych, kosmetyków, dezodorantów, past do zębów i tym podobnych, jest przedmiotem badań ostatnich lat.

Przyczyną okazuje się podejrzenie, iż zaburza on produkcję ważnych hormonów regulujących między innymi wzrost oraz płodność, a także przyczynia się do uwalniania pałeczek bakterii odpornej na działanie antybiotyków.

Najnowsze wyniki badań kładą kolejny cień na skutki uboczne działania triklosanu. Okazuje się bowiem, iż powoduje on raka nerek u myszy.

Food and Drug Administration rozważa możliwość zakazania używania tej substancji, jeżeli jasne stanie się, iż korzyści, jakie przynosi, są nierównoważne względem efektów ubocznych.

Robert H. Tukey, profesor Wydziału Chemii, Biochemii i Farmakologii poprowadził badanie, w którym odkrył, iż triklosan zaburzał funkcję pracy nerek u myszy. Najbardziej martwiące okazało się to, iż po sześciu miesiącach ekspozycji na tę substancję, rozwinął się u nich rak wywołany chemicznie właśnie tym środkiem.

Naukowcy wyjaśniają, iż substancja ta wchodzi w interakcję z proteiną w organizmie, która odpowiada za oczyszczanie go z chemikaliów. Co więcej, badania z 2005 r. udowodniły, iż działanie antybakteryjne triklosanu wcale nie jest silniejsze niż to wywołanie zwykłym mydłem i wodą.

Źródło: News.discovery