Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Testy, które będą informować o zbliżającej się w ciągu 30 dni śmierci?

Australijscy lekarze przedstawili badania, które ustalą, czy pacjent w podeszłym wieku po przyjęciu do szpitala umrze w ciągu 30 dni.

Zdaniem ekspertów, test ten daje im szansę na to, aby spokojnie wrócić do domu i pożegnać się z najbliższymi. Ponadto, wprowadzenie takiej analizy pozwoli uniknąć stosowania zbędnego leczenia. Projekt zaprezentowano w czasopiśmie „Supportive & Palliative Care” – donosi „The Telegraph”.

Lekarze przestudiowali 112 specjalistycznych badań i ustalili konkretne testy i pytania, które najlepiej mogą przewidywać o nadchodzącej śmierci. W sumie, wzięto pod uwagę 29 wskaźników (wiek, stan zdrowia, stadium choroby, doświadczenia z poprzedniego pobytu w szpitalu i tak dalej). Test końcowy pokazuje szanse na to, że dana osoba umrze w ciągu kolejnych 30 dni (w procentach).

Próby mające na celu przewidzieć śmierć pacjentów, aby zapobiec bezpośrednim, nadmiernym kosztom w opiece zdrowotnej, są już wprowadzane. Lekarze często uciekają się do kosztownych i inwazyjnych metod leczenia, które nie wpływają na wynik choroby, obniżają jakość życia pacjenta, a w przypadku porażki, powodują frustrację wśród pracowników służby zdrowia – powiedziała główna autorka badania, Magnolia Cardona-Morrel z Uniwersytetu Australijskiego Nowej Południowej Walii.

Według naukowców, nowe badanie pomoże lekarzom i pielęgniarkom, którzy zajmują się pacjentami w ciężkim stanie, zapewnić im wsparcie za wszelką cenę. Ponadto, testy te pozwolą w rzeczywistości śmiertelnie chorym na wybór pomiędzy szpitalem a domem.

Przedstawiciele organizacji społecznych, które są związane z brytyjskimi dziennikarzami prasowymi zauważyli, że choć zatwierdzono testy, to nie są one decydującym czynnikiem, który wystarczy, aby prawidłowo dbać o chorych w stanie terminalnym. Konieczne jest również, aby poprawić ich przygotowanie psychiczne oraz zdolności do współdziałania z lekarzami i pielęgniarkami. Jednak kwestia etyki dotycząca autorów badań nie została omówiona.

Źródło: The Telegraph