W ciągu 10 lat serce wydrukowane w 3D stanie się rzeczywistością
30 maja 2017
Druk 3D staje się z dnia na dzień coraz popularniejszy. Nic dziwnego, daje niesamowite możliwości, dzięki którym może z powodzeniem wypełnić przestrzeń w bardzo wielu obszarach życia i znacząco nam je ułatwić. Czy może znaleźć zastosowanie w medycynie? Okazuje się, że tak.
Według naukowców, możliwe jest wydrukowanie serca w 3D, które z powodzeniem będzie zastępowało prawdziwe serce człowieka. Nie da się jednak wykonać tego projektu w całkowitym oderwaniu od biologii. Dzięki wykorzystaniu komórek pacjenta do utworzenia nowego serca, jest o wiele większe prawdopodobieństwo, że przeszczep się przyjmie.
Pomysł produkowania z komórek macierzystych własnych komórek pacjenta, został opracowany przez Stuarta Williamsa, dyrektora wykonawczego i naukowego Cardiovascular Innovation Institute w Louisville, Kentucky. Jego laboratorium już rozpoczęło prace nad rozwojem następnej generacji drukarki 3D, która będzie mogła drukować serce z wszystkimi jego częściami – tkanką mięśniową serca, naczyniami krwionośnymi i zastawkami. Williams mówi, że mogliby drukować serce część po części, jednak chcą wydrukować takie od początku do końca. Jednak fragmentaryczne podejście, może umożliwić naukowcom wydrukowanie i poskładanie w pełni funkcjonalnego serca już w ciągu tygodnia.
Serce jest jednym z najbardziej ambitnych celów dla naukowców pracujących nad stworzeniem narządów drukowanych 3D w dziedzinie medycyny regeneracyjnej. Zdolność drukowania 3D do budowania tkanki ludzkiej, poprzez ustanowienie żywych komórek warstwa po warstwie, już pozwoliły naukowcom stworzyć małe kawałki narządów, takich jak wątroba i nerki – często przy użyciu komórek macierzystych, pobranych z szpiku kostnego lub tkanki tłuszczowej, jako źródła materiału.
Druk regeneracyjny nie będzie jednak prosty. Drukarki 3D mogą zrobić tylko tyle, co bioinżynieria w czasie pracy przy najmniejszych skalach. Najlepsze drukarki mogą drukować tylko struktury o wielkości milimetrów, podczas gdy najmniejsze naczynia krwionośne, mogą mieć szerokość zaledwie kilku mikronów (1 mm wynosi 1000 mikronów).
Większość naukowców nie oczekuje, że pełnowymiarowe, narządy drukowane w 3D, mogą stać się rzeczywistością w ciągu najbliższych 10 czy nawet 15 lat, ale Cardiovascular Innovation Institute wierzy, że osiągnięcie tego celu jest możliwe w ciągu najbliższych 10 lat.
Źródło: Discovery