Antybiotyki mogą wpływać na zdolność komarów do przenoszenia malarii
18 kwietnia 2017
Według najnowszych badań, antybiotyki przeciwmalaryczne znajdujące się we krwi ugryzionej przez komara osoby, mogą wzmocnić jego zdolność do przenoszenia choroby.
Malaria jest tropikalną chorobą pasożytniczą, która zabija ok. 600 tys. osób w ciągu roku, a jej głównymi nosicielami są komary. Zainfekowane owady są w stanie w bardzo szybkim tempie rozprzestrzenić pasożyty poprzez kolejne ugryzienia, zazwyczaj jednak większość z malarycznych zarodźców zostaje zniszczona przez bakterie znajdujące się w przełyku komarów.
Jednak w przypadku, gdy we krwi ugryzionej osoby znajduje się antybiotyk, organizm komara nie jest w stanie pasożytów zniszczyć i staje się ich stuprocentowym nosicielem.
Według badań opublikowanych w „Nature Communications”, najpopularniejsze środki przeciwko malarii, takie jak połączenie streptomycyny i penicyliny, mogą nie tylko spowodować skuteczniejsze przenoszenie choroby przez komary, ale również wydłużają ich życie i zwiększają liczbę potomstwa.
Do tej pory przyjrzeliśmy się jedynie dwóm antybiotykom, nie wiemy więc, czy pozostałe dadzą te same efekty – podkreśla dr Mathilde Gendrin z Imperial College London.
Źródło: Imperial