Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Korzystanie z solarium w młodości może zwiększyć ryzyko wcześniejszego wystąpienia raka skóry

Nowe badanie sugeruje, że osoby młode, które wystawione są na działanie promieniowania ultrafioletowego wytwarzanego przez lampy do opalania, mają większe ryzyko wystąpienia raka podstawnokomórkowego w młodym wieku.

tanning-bed-165167_960_720

Naukowcy twierdzą, że biorąc pod uwagę rosnącą popularność solarium wśród młodzieży i młodych dorosłych, ważne jest, aby zwrócić ich uwagę na ryzyko, jakie podejmują.

W magazynie „Pediatrics” eksperci informują, jak występowanie raka podstawnokomórkowego (ang. basal cell carcinoma – BCC) zwiększa się w USA i innych krajach oraz, że coraz częściej chorują na ten rodzaj nowotworu ludzie młodzi. Zaznaczają oni również, że opalanie się na solarium może przyczyniać się do występowania BCC, a młodzi ludzie mogą być szczególnie podatni na występowanie tego rodzaju raka, który jest związany z korzystaniem z solarium.

Główna autorka badań, profesor Margaret Karagan z Children’s Environmental Health and Disease Prevention Research Center w Dartmouth, twierdzi, że badanie to podkreśla potrzebę wyjaśnienia młodym osobom ryzyka, jakie wiąże się z opalaniem w solarium. Szczególnie zaniepokoiły profesor Karagan wyniki ankiety z New Hampshire, która przeprowadzona została przez nią i jej współpracowników, a która wykazała, że „74% szkół średnich ma co najmniej jeden salon z solarium w promieniu 2 mil, a dodatkowe 22% ma łatwy dostęp do solarium”.

BCC jest najczęściej występującym rodzajem raka w USA. Rak pojawia się w górnej warstwie skóry i zazwyczaj jest wynikiem regularnej ekspozycji na światło słoneczne lub inne źródła promieniowania ultrafioletowego. Choć nie jest tak złośliwy, jak czerniak, to American Association for Cancer Research informuje, że BCC cechuje duża zachorowalność, co stanowi duże obciążenie systemu opieki zdrowotnej. Naukowcy zaznaczają, że promieniowanie ultrafioletowe pochodzące z lamp solarnych, może być od 10 do 15 razy silniejsze niż to pochodzące z południowego słońca.

Do badań naukowcy użyli danych z New Hampshire Skin Cancer Study, które obejmowały 657 pacjentów z niedawno zdiagnozowanym BCC oraz 452 osoby kontrolne. Maksymalny wiek uczestników określono na 50 lat. Dane o pacjentach zawierały informacje o tym, czy osoba korzystała z solarium oraz czy korzystała z lampy, łóżka, czy kabiny solarnej. Dane zawierały również informacje na temat czułości skóry na słońce oraz czasu spędzanego na dworze w dzieciństwie.

Kiedy naukowcy przeanalizowali dane i porównali je z grupą kontrolną, odkryli, że większy odsetek pacjentów z BCC zgłaszał, że korzystał z solarium (dotyczyło to wszystkich rodzajów urządzeń do opalania). W około 40% przypadków BCC występował na torsie oraz miejscach poza głową czy szyją. W tych przypadkach związek z opalaniem w solarium był silniejszy. Naukowcy odkryli również, że skóra osób z BCC miała większą szansę doznać oparzeń w pierwszej godzinie wystawienia na letnie słońce niż u osób z grupy kontrolnej.

Naukowcy podsumowali swoje wyniki mówiąc, że „wczesne korzystanie z urządzeń do opalania wewnątrz pomieszczeń, zwiększa ryzyko wczesnego wystąpienia BCC”. Podkreślili oni również wagę informowania młodzieży o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium oraz zachęcania rodziców do niewyrażania zgody na takie zabiegi.

Źródło: Medicalnewstoday