Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Naukowcy stworzyli nieśmiertelną, sklonowaną linię myszy

Japońscy naukowcy stworzyli potencjalnie niekończącą się linię myszy sklonowanych z innych myszy. Wykorzystali tę samą technikę, której użyto do stworzenia owcy Dolly, aby stworzyć 581 myszy z oryginalnego dawcy w trakcie 25 rund klonowania.

Ta technika mogłaby być bardzo pomocna w produkcji zwierząt wysokiej jakości, w uprawie roślin czy dla celów konserwacyjnych – powiedział Teruhiko Wakayama z „RIKEN Center for Developmental Biology” w Kobe w Japonii.

Naukowcy użyli metody, która zakłada przeniesienie jądra komórki dawcy do jajeczka, którego jądro zostało usunięte. Dzięki tej technice w 1996 roku owca Dolly stała się pierwszym sklonowanym ssakiem. Było potem wiele prób klonowania innych zwierząt z niewielkim powodzeniem, a próby „powtórnego” klonowania, często okazywały się klęską. Wakayama tłumaczy, że te nieudane próby mogą być wynikiem anomalii genetycznych kumulujących się w klonach poprzez pokolenia.

Wakayama i jego zespół umieścili klony w roztworze zawierającym trichostatynę – związek, który wpływa na enzymy zmieniające DNA. Dzięki tej technice klonowanie było 5 razy skuteczniejsze. Naukowcy sklonowali myszy 25 razy, czyli sklonowali jedne myszy, potem sklonowali kolejne myszy itd… W sumie stworzonych zostało 581 zdrowych klonów myszy, które zdolne są do rozrodu i przeżyły typowy dla myszy okres czasu. Wydajność klonowania nie polepszyła się ani nie spadła w tych 25 generacjach myszy.

Żadne anomalie genetyczne nie kumulowały się w myszach podczas 25 generacji nawet przy „powtórnym klonowaniu”.

Nasze wyniki pokazują, że powtarzanie klonowania jest możliwe i sugerują nam, że przy odpowiedniej wydajności technik klonowania, moglibyśmy klonować zwierzęta w nieskończoność – napisali autorzy badań.

Źródło: BBC