Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Odłożenie kary za brak lekarza w karetce. Rząd wprowadza dłuższy okres przejściowy

W obliczu trudności związanych z brakiem personelu medycznego, zwłaszcza lekarzy, oraz finansowymi wyzwaniami, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wprowadzeniu rozszerzonego okresu przejściowego. Celem jest umożliwienie zespołom ratownictwa medycznego (ZRM) przedłużonego czasu dotyczącego dojazdu do pacjentów bez obecności lekarza, a szpitalom – więcej czasu na realizację zaległych świadczeń.

W artykule opublikowanym przez redakcję „Rzeczpospolitej”, zaznacza się, że problem braku personelu medycznego oraz trudności finansowe dotykają wiele placówek medycznych w Polsce. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia postanowiło zastosować nietypową formę abolicji, polegającą na zawieszeniu obowiązywania i egzekwowania kar, które wcześniej samo wprowadziło.

Przypomina się, że w trakcie pandemii pewne ułatwienia zostały wprowadzone dla placówek medycznych. Jednym z nich było tymczasowe zezwolenie na funkcjonowanie zespołów ratownictwa medycznego bez obecności lekarza w składzie. Pomimo zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego 1 lipca tego roku, sytuacja ta nie uległa poprawie.

Według najnowszych danych z Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, ponad połowa zespołów ratownictwa nie posiada lekarza w składzie. Z tego powodu, jak donosi „Rzeczpospolita”, Narodowy Fundusz Zdrowia planuje utrzymanie braku kar za brak lekarza w karetce aż do połowy przyszłego roku.

Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest obecnie przedmiotem konsultacji społecznych. Taka abolicja, wprowadzona już w bieżącym roku po pandemii, ma na celu umożliwienie placówkom medycznym skutecznego pozyskiwania lekarzy do pracy w karetkach oraz ochronę przed stratami finansowymi.