Odłożenie kary za brak lekarza w karetce. Rząd wprowadza dłuższy okres przejściowy
21 listopada 2023
W obliczu trudności związanych z brakiem personelu medycznego, zwłaszcza lekarzy, oraz finansowymi wyzwaniami, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wprowadzeniu rozszerzonego okresu przejściowego. Celem jest umożliwienie zespołom ratownictwa medycznego (ZRM) przedłużonego czasu dotyczącego dojazdu do pacjentów bez obecności lekarza, a szpitalom – więcej czasu na realizację zaległych świadczeń.
W artykule opublikowanym przez redakcję „Rzeczpospolitej”, zaznacza się, że problem braku personelu medycznego oraz trudności finansowe dotykają wiele placówek medycznych w Polsce. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia postanowiło zastosować nietypową formę abolicji, polegającą na zawieszeniu obowiązywania i egzekwowania kar, które wcześniej samo wprowadziło.
Przypomina się, że w trakcie pandemii pewne ułatwienia zostały wprowadzone dla placówek medycznych. Jednym z nich było tymczasowe zezwolenie na funkcjonowanie zespołów ratownictwa medycznego bez obecności lekarza w składzie. Pomimo zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego 1 lipca tego roku, sytuacja ta nie uległa poprawie.
Według najnowszych danych z Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, ponad połowa zespołów ratownictwa nie posiada lekarza w składzie. Z tego powodu, jak donosi „Rzeczpospolita”, Narodowy Fundusz Zdrowia planuje utrzymanie braku kar za brak lekarza w karetce aż do połowy przyszłego roku.
Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest obecnie przedmiotem konsultacji społecznych. Taka abolicja, wprowadzona już w bieżącym roku po pandemii, ma na celu umożliwienie placówkom medycznym skutecznego pozyskiwania lekarzy do pracy w karetkach oraz ochronę przed stratami finansowymi.