Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Po raz pierwszy sklonowano dorosłe komórki ludzkie

Od czasu sklonowania owcy Dolly w 1996 roku, naukowcy próbowali zrobić to samo z komórkami ludzkimi. Teraz badacze twierdzą, że używając tych samych technik w końcu udało im się sklonować dorosłe komórki ludzkie.

Po raz pierwszy pokazujemy, że można pobrać komórki skóry od 35-latka lub 75-latka i wykorzystać DNA do stworzenia tkanki z idealnie pasujących komórek – powiedział współautor badania Robert Lanza.

W zeszłym roku technika ta została z powodzeniem użyta do klonowania komórek noworodka, ale aby w laboratorium stworzyć tkankę, którą można by wykorzystać do leczenia dorosłych, chorych np. na Alzheimera, naukowcy musieli być pewni, że technika ta zadziała w przypadku dorosłych komórek.

Jestem zadowolony z tego, że nasz eksperyment został zweryfikowany, oraz że potwierdzono jego autentyczność – powiedział Shoukhrat Mitalipov, biolog z Oregon Health and Science University.

Badanie potwierdziło, że kluczowe dla procesu jest zaczynanie go z wykorzystaniem ludzkiego jajeczka dobrej jakości. Naukowcy zamienili oryginalne DNA niezapłodnionego jajeczka z DNA dawcy, a następnie hodowali komórki w laboratorium. Powstałe komórki macierzyste pasują idealnie do DNA dawcy i mogą być wykorzystane do wyhodowania różnych rodzajów tkanki. Choć od sklonowania całego człowieka dzieli nas jeszcze wiele lat, to wyniki tych badań mogą nieść tyle zmartwień, co nadziei.

Ta technologia mogłaby z pewnością być nadużywana przez jakiegoś szalonego naukowca – powiedział Paul Knoepfler z University of Kalifornia.

Źródło: Discovery News