Naukowy ostrzegają: Gronkowiec może atakować kości
Nowe odkrycie: Tabletki nasenne zmniejszają ryzyko Alzheimera
Naukowcy: 2023 to rok RSV
Odkrycie: Prawidłowa temperatura ciała człowieka to wcale nie 36,6°C
13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
NFZ: Podaj PESEL i rozmawiaj z lekarzem w nocy, weekendy, święta
Naukowcy: Palenie podczas ciąży niszczy płodność męskiego potomstwa
Naukowy: kawa jest dobra na wątrobę

Witamy na stronie NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o. Dowiedz się o nas więcej!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Poradni Lekarza Rodzinnego Wanda Chmielewska sp. z o.o.

Każdego dnia jesteśmy blisko Was. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W ramach działania naszej Poradni Lekarskiej powstał portal medyczny z najnowszymi artykułami ze świata zdrowia i medycyny. Zapraszamy!

Znajdź nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Jak do nas trafić?

Po raz pierwszy wszczepiono implant kręgu pozyskany za pomocą drukarki 3D

Od momentu, kiedy proces przestrzennego wytwarzania obiektów fizycznych na podstawie modelu komputerowego stał się popularną formą tworzenia gotowych przedmiotów, zakres zastosowania tej metody stale się poszerza.

surgery-688380_960_720

Wraz ze wzrostem dokładności wykonywanej pracy drukarki 3D, stosowane są do coraz to bardziej skomplikowane, ale także subtelne zadania.

Najnowszym osiągnięcie nie tyle samej technologii drukowania trójwymiarowego, ale także medycyny, stało się wszczepienie implantu jednego z kręgów kręgosłupa dwunastoletniemu chłopcu z Chin w placówce medycznej Peking University Third Hospital (PUTH). Po odniesionej kontuzji w trakcie meczu piłki nożnej, u dziecka ujawnił się złośliwy guz rdzenia kręgowego wymagający rozległej operacji.

Zespół lekarski musiał usunąć chłopcu drugi w kolejności rdzeń kręgowy, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się raka. Implant, który został umieszczony w miejsce usuniętej kości, został wykonany przed drukarkę przestrzenną. Okazuje się, że dwunastoletni chłopiec został pierwszą osobą, która otrzymała spreparowany w ten sposób implant. Mimo iż istnieją tradycyjne, przygotowywane wcześniej urządzenia, które mogą zostać wszczepione w pasmo kręgosłupa, to jednak wykonany metodą przestrzenną obiekt posiada pewne unikalne zalety. Otóż został on zaprojektowany tak, aby dokładnie odwzorować morfologię dotychczasowej kości. W ten sposób pozyskano o wiele lepsze dopasowanie pomiędzy pierwszym a trzecim kręgiem.

W odróżnieniu od wykorzystywanego zazwyczaj przez drukarki 3D plastiku, w tym wypadku jako materiał zastosowano sproszkowany tytan. Jest on popularnie używanym materiałem w procesie konstruowania implantów ortopedycznych. Dodatkowo, syntetyczny fragment kręgosłupa został pokryty znaczną ilością małych otworów mających umożliwić wrastanie sąsiednich kręgów w jego strukturę, co zapewni odpowiednią stabilizację całej „konstrukcji”.

Po pięciogodzinnym zabiegu pacjent musi pozostać unieruchomiony na 3 miesiące w odpowiednim stelażu obejmującym szyję oraz głowę. W ciągu pięciu dni od operacji chłopiec nadal nie jest w stanie samodzielnie się komunikować, jednak według rodziny, wydaje się zachowywać pogodę ducha. Lekarze twierdzą, iż jego stan jest stabilny i powinien szybko powrócić do zdrowia.

Używanie drukarek przestrzennych do wykonywania implantów ortopedycznych zdaje się pozyskiwać coraz więcej zwolenników i możliwe, że w niedalekim czasie zrewolucjonizuje tę dziedzinę chirurgii. Pomimo iż chłopiec był pierwszą osobą, która otrzymała syntetyczny kręg, to lekarze w PUTH częstokroć stosują drukowane implanty, by zastąpić u swoich pacjentów zużyte tarcze międzykręgowe.

Źródło: Iflscience